Beszámolók

Mindenszentek ünnepe és halottak napja

Mindenszentekkor – november 1-én – az összes szenteket ünnepeljük egy napon. Ők azok, akiknek nevét habár nem ismerjük, mert nem volt hivatalos szentté avatásuk, mégis tudjuk róluk, hogy eljutattak az emberi élet végső céljára, az örök boldogságra, Isten országába. Névtelen milliók lehetnek szentek, akik csendesen és hűségesen élik hitvalló életüket. A szentek arra tanítanak bennünket, hogy életünk boldogságát úgy találhatjuk meg, ha szívünket Isten országában horgonyozzuk le.

November 2-án – halottak napján – nemcsak elhunyt szeretteinkre emlékezünk, hanem azokra a megholtakra is gondolunk, akiknek szükségük van imádságainkra, mert még nem jutottak be a mennyországba. Az elmúlás hozzátartozik az élethez. A hívő ember békével fogadja az elkerülhetetlent, mert mert tisztában van azzal, hogy élete a földön nem ér véget. A test fizikai eltűnése ellenére kapcsolataink a megholtjainkkal leronthatatlanok, valósak és érezhetők, mert szeretetük mélységesen a szívünkbe van vésve.
A halál tényéhez hozzátartozik annak húsvéti jellege is, mert mindenki meg fog jelenni Isten színe előtt, és fel fog támadni a saját testében: az élet ajándékával arra kapunk lehetőséget, hogy bebizonyítsuk, Isten országában van a helyünk, mert az az igazi otthonunk. Halottak napját az elmúlás szomorúságából ezért a feltámadás örömhíre emeli fel. A kegyelet napjai azt a mindenkor aktuális üzenetet küldik nekünk, hogy Isten szeret, megbocsát és hazavár.

Tisztelettel:
Berkes Péter, plébános